Vařák Petr

Učebna: 108A
Budova:
 Jílová 43a, Olomouc
Vyučovaná studijní zaměření:
hra na kytaru

E-mail:varak@zusik.cz

Vařák Petr

Jmenuji se Petr Vařák a narodil jsem se v Přerově v muzikální rodině. Otec se narodil v Chorvatsku a do dospělosti hrál v tamburášské kapele na housle a na brač (drnkací nástroj), potom na akordeon, maminka pocházela od Mikulova a krásně celý život zpívala. 

Mě jako dítě inspiroval Waldemar Matuška, který hrál v televizních pořadech na krásnou kytaru, do které jsem se zamiloval. Po tvrdém naléhání jsem byl přihlášen do LŠU (dnešní ZUŠ) a začal studovat hru na kytaru. Rodiče mi zakoupili celkem kvalitní kytaru, a to až ve Zlíně. Docházka do LŠU mě bavila asi tak dva měsíce, hlavně do hudební nauky. Maminka byla ale neústupná, za což jí vděčím. Od 16ti let jsem pravidelně hrál v nočních podnicích, na zábavách, svatbách, koncertech atd. 

Tento způsob jsem praktikoval donedávna. Po studiu na konzervatoři jsem se věnoval také pedagogické činnosti. Vychoval jsem celou řadu muzikantů, kterým je hudba přinejmenším výborným koníčkem. Tato práce s mladými hudebníky mě zcela uspokojuje. Syn Petr (47) se potatil a je aktívním hudebníkem a pedagogem, vyučuje hru na kytaru v ZUŠ Přerov. V současné době vyučuji v ZUŠ IŠI Krejčího v Olomouci, kde se mi líbí. 

Hudba mě provází od dětství až dosud, a i když doba muzikantům moc nepřeje, asi bych neměnil. 


Partneři