Mgr. et Mgr. Škapcová Tatiana, Ph.D.

Učebna: 201, 207
Budova:
 Na Vozovce 32, Olomouc
Vyučovaná studijní zaměření:
hra na klavír

E-mail: skapcova@zusik.cz

Hudba a umění jsou součástí celku a celek je tvořen detailem, který každý má smysl.

Na ZUŠ Iši Krejčího vyučuji hru na klavír. Celkově prostřednictvím výuky klavíru vnímám smysl – poslání být průvodcem dětem v poznávání hudby. Myslím, že je důležité slyšet nejenom tóny symfonie, ale i prvních kroků – tónů, které děti nacházejí. Tyhle tóny nám umožňují naslouchat začátkům, ze kterých se může vyvinout profesionální pianista, nebo matka v domácnosti, která ráda dětem zahraje písničky na dobrou noc. A tahle variabilita hudby a možností je fascinující!

Mezi mé zájmy patří čtení knížek, temperamentní tanec, hudba napříč emocemi: od ambientu po elektroniku, vaření a psaní krátkých prozaických forem, z kterých ochutnávku nabízím i zde:

…V jedno mlhavé ráno procházením přes padající listí a šustěním bot v něm, si Dospělý vzpomněl na dávnou vzpomínku z dětství. Hřejivé slunce, zmrzlina stýkající po kornoutu a laskavý smích dětí v pozadí. Byla to vzpomínka, která ho teď lechtala po obličeji, stejně jako podzimní slunce. Slyšel. Nejenom tóny, melodii, nástroje. Naslouchal a zjistil, že kompas a vnitřní nadobytí jistoty ve světe ho vždy doprovázelo a nikdy nezklamalo když – naslouchal. Sobě, světu, hudbě, zvukem v okolí… Mlha pozvedla svou tvář a dospělý si uvědomil, že už mněl být v práci… Myslím, že uměním skutečně poznáváme sebe, svět lépe a tým pádem dokážeme nejenom plnohodnotněji přijímat, ale i dávat.


Partneři